W okresie od 18 czerwca do 3 lipca br. odbyliśmy 6 otwartych spotkań z mieszkańcami, każde na innym osiedlu w różnych częściach miasta. Uczestniczyło w nich każdorazowo ok. 100 osób, które miały okazję zapoznać się z przedstawionymi przez prezydenta p. Rafała Bruskiego oraz jego zastępcę p. Marię Wasiak przesłankami aktualizowania strategii, metodologią prac oraz zadaniami które zostały do tej pory zrealizowane. W części warsztatowej mieszkańcy mieli okazję zająć stanowisko w kwestii dylematów rozwojowych i sprzecznych potrzeb mieszkańców, które wyraźnie zarysowały się podczas debat strategicznych, jak np.:
- Komunikacja publiczna i rowerzyści czy ruch samochodowy?
- Piesi czy samochody w ścisłym centrum miasta?
- Sztuka awangardowa czy popularna?
- Nadrabianie wieloletnich zaległości w mieście (np. drogi gruntowe) czy tworzenie miasta metropolitalnego (np. rewitalizacja Młynów Rothera)?
- Przestrzeń publiczna miejscem pamięci (np. Park im. W. Witosa, Stary Rynek) czy miejscem rekreacji?
- Sport do oglądania (np. modernizacja stadionu żużlowego Polonii) czy sport do uprawiania (np. ścieżki rowerowe)?
Ważnym punktem spotkania była seria pytań do Prezydenta i opinii dotyczących zarówno tematów strategicznych, jak i interwencyjnych skupiających się głównie na najbliższym otoczeniu mieszkańców Bydgoszczy i problemach życia codziennego.
Naszym oczekiwaniem było także poznanie opinii mieszkańców dotyczących hierarchii zadań planowanych do realizacji oraz preferowanych metod partycypacji społecznej, dlatego wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety. Jej wyniki opublikowane zostaną w raporcie.
Dziękujemy za zaangażowanie!
Decydujmy razem jakim miastem ma być Bydgoszcz w 2030 r.